Travel Insurance
Travel Insurance

 

هوشمند عقیلی

Houshmand Aghili

 

 

زندگینامه:

 

هوشمند عقیلی در سال ۱۳۱۶ هجری خورشیدی در اصفهان (ایران) زاده شد.

پدرش از همان دوران کودکی او، به استعداد آوازخوانی اش پی برد و او را به تحصیل در رشته هنر تشویق می کرد. پشتیبانی بی دریغ پدرش از ارکان کار او در موسیقی بود. از این رو، از سن ۱۳ سالگی به فراگیری آواز زیر نظر تاج اصفهانی پرداخت.

تاج اصفهانی او را با گونه های آواز و تنظیم موسیقی ایرانی آشنا کرد که برای عقیلی پایه های اصلی بودند.

زمانی که هوشمند عقیلی داشت موسیقی را فرا می گرفت از سوی رادیو اصفهان دعوت به اجرای برنامه شد و در چندین برنامه موسیقی شرکت کرد، بطوری که استعداد او را به مردم شناساند.

پس از آن، عقیلی به عنوان یکی از دو آوازخوان ارکستر دانشجویی اصفهان انتخاب شد و او را بیشتر شناساند، بطوری که در مناسبت های گوناگون دانشگاه و نیز سازمان ها و موسسه های ایرانی، بریتانیایی و امریکایی  در اصفهان برنامه اجرا می کرد. همین بود که یک محبوبیت ناگهانی بین مردم پیدا کرد.

عقیلی تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود در رشته ادبیات زبان انگلیسی در اصفهان ماند و پس از آن به تهران رفت و در شهرسازی تهران مشغول به کار شد. همین او را به سمت مهمی در سازمان گسترش، یکی سازی و توسعه که زیر نظر نخست وزیری بود، کشاند. در حین کار در این شغل، او به تحصیل در رشته روزنامه نگاری پرداخت و خیلی زود دومین مدرک تحصیلی خود را گرفت.

علاقه شدید عقیلی به موسیقی، او را به ادامه فراگیری موسیقی در کلاس های خصوصی کشاند که زیر نظر محمود کریمی و اسماعیل خان مهرتاش اداره می شدند.

در مراسم گشایش تلویزیون ملی ایران، از عقیلی دعوت شد تا همراه با ارکستر ملی برنامه اجرا کند. این فرصتب برای او بود تا با بسیاری دیگر از آهنگسازان و نوازندگان آن زمان، مانند مرتضی حنانه و قوامی از نزدیک کار کند. این همکاری نزدیک باعث شد تا عقیلی با آهنگسازان بیشتری مانند فرهنگ شریف، نصرالله زرین پنجه، لطف الله مجد، اصغر باهری و حسن ناهید که همه از موسیقیدانان برجسته آن زمان بودند، کار کند.

کار در سازمان گسترش، یکی سازی و توسعه فرصتی برای او از سوی یونسکو پیش آورد تا از بریتانیا دیداری داشته باشد.

پس از بازگشت به ایران، عقیلی تصمیم گرفت به تشکیلاتی به نام  فانوس بپیوندد. تشکیلاتی که بسیاری از هنرمندان و آوازخوانان مانند بانوی آواز ایران، دلکش / عصمت باقرپور در آن شرکت داشتند.

 

هوشمند عقیلی، مهستی و جهانبخش پازوکی

در مدت کمی پس از آن، در اوایل دهه ۵۰ هجری خورشیدی، عقیلی با جهانبخش پازوکی که از دوستان دوران کودکی او بود، شروع به کار کرد و ترانه های نوبت توست، فردا تو می آیی، شن داغ و چراغ خونه اجرا که خیلی محبوب مردم واقع شد. تمام این ترانه در استودیو کاسپین اجرا و پخش گردید و او را خیلی زود یک آوازخوان موسیقی کلاسیک (سنتی) درآورد.

این پیشرفت سریع باعث همکاری او با بسیاری از ترانه سازان، ترانه سرایان و تنظیم کنندگان موسیقی ترانه امیر همایون خرم، علی تجویدی، مرتضی حنانه و اکبر محسنی شد. این همکاری ترانه هایی مانند اگر، قصه گو و همش جنگه را آفرید.

 

هوشمند عقیلی و بتی

پس از آن، در عقیلی اشتیاق بسیاری به وجود آمد تا قطعه هایی از موسیقی کلاسیک (سنتی) را بازخوانی کند. مانند ترانه های مرغ سحر، الهه ناز، ترانه من، کارون، خزان عشق و او

نمی آد. این ترانه ها را نیز شرکت کاسپین در یک کاست پخش کرد.

هوشمند عقیلی در ۱۳۵۶ هجری خورشیدی، اندکی پیش از سال های پرآشوب و نامطمئن آینده (دوران انقلاب اسلامی) به ایالات متحده امریکا – جایی که هنوز اقامت دارد – رفت.

 

 

عقیلی پس از مرگ همسرش، مدتی از آوازخوانی کناره گرفت، اما بنا به درخواست و اصرار فرزندان، آشنایان و دوستدارانش، پس از چند ماه دوباره به اجرای موسیقی و برگزاری

کنسرت هایی پرداخته است.

  

ترانه ها:

 

 

آرامش - آرزوی صلح آواز طوسی / خمارآوده - آیت ناز او نیامد / انتظار اولین دیدار /

نوبهار عشق – اون وقتها دیوونم بودی / گل آغوش –

بردی از یادم (همراه با هایده / معصومه دده بالا) -

بود آیا – به کنارم بنشین (هایده / همراه با معصومه دده بالا) - تنگ شراب – تو ای پری کجایی

 – جمال جانان – چشمهام آخه شوره / چشمهای گریون – چه خبر ایران – خسته – خوب و بد

– دختر فال بین – در را به رویم باز کن – در کنج دلم – دیدنی است – رقیب – زمستان –

 سراب (همراه با آوایی از ایده / معصومه دده بالا) - سنگ قبر آرزو / نفرین – سوار – شباهنگ – شد خزان – شن داغ – عشق من ترکم کن – عشق منی – فردا تو می آیی – کشور غم – گل برافشان / زهره چنگی – گل ناز شرقی – گلنار – گله – گول دنیا رو نخور – نشکنی دلم را – نوبت توست – وطن – یاد – یک یاری دارم

 

برگرفته از:

 

۱ - تارنمای: Last.fm

۲ – تارنمای: ایران الد

 

زمینه نوشته پیوسته دیگر:

 آرامش  آرزوی صلح  آمدم  آواز طوسی / خمارآلوده   آیت ناز

 اولین دیدار / نوبهار عشق  اون وقتها دیوونم بودی / گل آغوش  او نیامد / انتظار

 بردی از یادم  به کنارم، بنشین

 

+ نوشته شده توسط ع.د در پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:50 |